Cortana Nedir? Cortana Türkçe ve Cortana APK

2 dakikada okuyabilirsiniz
Hi, I'm Cortana

CortanaMicrosoft Windows Phone 8.1 ile çıkış yapan sanal ve sesli yardımcı asistandır. İlk başta yalnızca Windows Phone cihazlarda kullanılabilir olan Cortana artık Windows 8.1 ve üzeri bilgisayar sürümleri içerisinde de kullanılabilmektedir.

Cortana esasen Apple’ın sesli asistanı olan Siri’ye rakip olarak Microsoft’un geliştirdiği bir sesli asistandır. Bu sesli asistan yardımıyla cihazınızı kullanarak Bing üzerinden aramalar gerçekleştirebilir, özel komutlarla cihazınızı sesli olarak kontrol edebilir, bildirimlerinizi ve mesajlarınızı okuyabilir, ajandanıza yardımcı olarak kullanabilir ve daha birçok komutu vererek cihazınızı etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Cortana’nın en büyük özelliği bir sesli asistan olmasının da ötesinde kişiselleştirilebilir bir asistan olmasıdır. Kullanma sıklığınız, takvim ve ajanda programlarınız, elektronik postalarınız ve hatta internet geçmişiniz dahi Cortana’ya antipati yapma ve kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak ona çözümler sunabilme şansını sunuyor. Yani Cortana sizi yavaş yavaş tanıyor ve tam olarak ihtiyaçlarınıza yanıt veriyor.

Peki, Cortana nereden geliyor? Eğer daha önceden Halo isimli bilgisayar oyununu oynama şansı elde ettiyseniz muhtemelen Cortana’nın hikayesini zaten biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek gerekirse Cortana, bu video oyununda oyunculara oyunu tamamlamak için gerekli olan stratejik bilgileri ve senaryodan daha önceki kesitleri sunan kadın bir yapay zekâya sahip robottur. Robotu seslendiren ise ünlü aktris Jen Taylor’dur.

Cortana

Tıpkı Apple’ın Siri’sinin yıllar sonra Türkçe dil desteği kazandığı gibi Cortana’nın da Türkçe sürümünü kazanması öyle umuluyor ki yıllara mal olan bir süreç olacak. Birçok bölge için dil desteğine sahip olan Cortana’nın şuan için henüz ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmuyor. Yine de eğer İngilizce gibi bir yabancı dili konuşabiliyorsanız Cortana’yı aktif olarak kullanabilme şansınız var demektir.

Cortana APK

Cortana esasen Windows ve Windows Phone için tasarlanan bir sesli asistan olmasına karşın Android işletim sistemi için de Microsoft bir uygulama olarak hazırlayabileceğinin sinyallerini vermişti. Resmi olarak Cortana’nın Android sürümü çıkış yapmamış olsa bile sızıntı olarak Cortana’nın APK’sı bir şekilde el altından dijital dünyaya sürülebildi. Aşağıdaki linki kullanarak Cortana’nın Android sürümünü cihazınıza indirerek Microsoft’un sesli asistanına Android cihazınız üzerinden hayat verebilirsiniz;

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here